MCT06030C1581FP500
Mfr.Part #
MCT06030C1581FP500
Description
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/8W 0603
0603 (1608 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Working Voltage :
75V
Reference Standard :
CECC40401-801
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Resistance :
1.58kOhm
ECCN Code :
EAR99
Height :
558.8μm
Published :
Series :
MCT - Professional
Construction :
RECTANGULAR
Depth :
850μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE; RATED AC VOLTAGE: 75V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Power Dissipation :
125mW
Composition :
Thin Film
Military Standard :
Not
Tolerance :
±1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Feature :
Anti-Sulfur
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Vishay MCT06030C1581FP500
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCT - Professional Series, Thin Film, 1.58kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C