MCT06030C1501FP500
Mfr.Part #
MCT06030C1501FP500
Description
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/8W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
75V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Radiation Hardening :
No
Feature :
Anti-Sulfur
Height :
558.8μm
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
125mW
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE; RATED AC VOLTAGE: 75V
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Reference Standard :
CECC40401-801
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Surface Mount :
yes
Military Standard :
Not
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
850μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
125mW
Construction :
RECTANGULAR
Series :
MCT - Professional
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Voltage - Rated DC :
75V
Resistance :
1.5kOhm
Vishay MCT06030C1501FP500
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCT - Professional Series, Thin Film, 1.5kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C