MCT06030C1201FP500
Mfr.Part #
MCT06030C1201FP500
Description
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/8W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Positronic
Number of Terminations :
2
Subcategory :
D-Sub Connectors
Size / Dimension :
0.061 L x 0.033 W (1.55mm x 0.85mm)
Composition :
Thin Film
Features :
Anti-Sulfur
Other Names :
MCT0603-1.20K-CFTR
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Brand :
Amphenol Positronic
Resistance :
1.2 kOhms
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%
Series :
MCT - Professional
Supplier Device Package :
Height - Seated (Max) :
0.022 (0.55mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Category :
D-Sub Mixed Contact Connectors
Product Type :
Mixed Contact D-Sub Connectors
Vishay MCT06030C1201FP500
MCT - Professional Series, Thin Film, 1.2 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±1%, -55°C ~ 155°C