MCS1801GS-25-Z
Mfr.Part #
MCS1801GS-25-Z
Manufacturer
Monolithic Power Systems
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Description
5V, LINEAR HALL-EFFECT CURRENT S
Manufacturer :
Monolithic Power Systems
Product Category :
Current Sensors
Package :
Digi-Reel?
Current - Sensing :
±25A
For Measuring :
AC/DC
Packaging :
Reel
Current - Supply (Max) :
10.5mA
Sensor Type :
Hall Effect
Output Type :
Analog
Supplier Device Package :
8-SOIC
Current Rating :
8.5 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Width :
4 mm
Output :
Ratiometric, Voltage
Mounting Type :
Surface Mount
Sensitivity :
80mV/A
Subcategory :
Sensors
Product Status :
Active
Response Time :
5μs
Polarization :
Bidirectional
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V
Height :
1.75 mm
Series :
Accuracy :
±3%
Frequency :
100kHz
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Linearity :
±0.5%
Brand :
Monolithic Power Systems (MPS)
Product Category :
Board Mount Current Sensors
Product Type :
Current Sensors
Operating Supply Voltage :
3.3 V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of Channels :
1
Length :
5 mm
Monolithic Power Systems (MPS)
Datasheets
MCS1801GS-25-Z
Introducing Current Sensors Monolithic Power Systems MCS1801GS-25-Z from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ), Output:Ratiometric, Voltage, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), Number of Channels:1, MCS1801GS-25-Z pinout, MCS1801GS-25-Z datasheet PDF, MCS1801GS-25-Z amp .Beyond Current Sensors Monolithic Power Systems MCS1801GS-25-Z ,we also offer CSDA1DA, CR9580-20, FG-R05-3A, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Monolithic Power Systems MCS1801GS-25-Z
- Series Hall Effect Sensor 1-Channel Bidirectional -40°C ~ 125°C (TJ) 4.5V ~ 5.5V 100kHz ±25A Accuracy-±3% Linearity-±0.5%
MCS1801GS-25-Z Overview
Current sensors are housed in 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) packages to ensure their safety. It is designed to protect the current sensors from damage by packaging them in the Reel. In general, current sensors should provide no more than 10.5mA amps of current. Current sensors are designed to detect 8.5 mA current. As they operate, the current sensors may provide 3.3 V voltage.
MCS1801GS-25-Z Features
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ)
1 Channels
Mounting Type: Surface Mount
Sensor Type: Hall Effect
Supply Voltage: 4.5V ~ 5.5V
Frequency: 100kHz
Sensing Current: ±25A
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Package