MCS1801GS-25-P
Mfr.Part #
MCS1801GS-25-P
Manufacturer
Monolithic Power Systems
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Description
5V, LINEAR HALL-EFFECT CURRENT S
Stock
627
In Stock :
627
Manufacturer :
Monolithic Power Systems
Product Category :
Current Sensors
Sensitivity :
80mV/A
Frequency :
100kHz
Accuracy :
±3%
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Width :
4 mm
Current - Supply (Max) :
10.5mA
Response Time :
5μs
Polarization :
Bidirectional
Output Type :
Ratiometric
Number of Channels :
1
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product Status :
Active
Sensor Type :
Hall Effect
Supplier Device Package :
8-SOIC
Output :
Ratiometric, Voltage
Product Type :
Current Sensors
Current Rating :
10.5 A
Package :
Digi-Reel?
Current - Sensing :
±25A
Linearity :
±0.5%
Operating Supply Voltage :
5 V
Frequency Range :
100 kHz
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Subcategory :
Sensors
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V
For Measuring :
AC/DC
Datasheets
MCS1801GS-25-P
Introducing Current Sensors Monolithic Power Systems MCS1801GS-25-P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ), Number of Channels:1, Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), Output:Ratiometric, Voltage, Mounting Type:Surface Mount, MCS1801GS-25-P pinout, MCS1801GS-25-P datasheet PDF, MCS1801GS-25-P amp .Beyond Current Sensors Monolithic Power Systems MCS1801GS-25-P ,we also offer CSDA1DA, CR9580-20, FG-R05-3A, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Monolithic Power Systems MCS1801GS-25-P
- Series Hall Effect Sensor 1-Channel Bidirectional -40°C ~ 125°C (TJ) 4.5V ~ 5.5V 100kHz ±25A Accuracy-±3% Linearity-±0.5%
MCS1801GS-25-P Overview
For safety reasons, the current sensors are packaged in 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) packages. It is recommended that these current sensors supply a maximum current of 10.5mA. Current sensors have been designed for 10.5 A current. During operation, the current sensors may supply a voltage of 5 V.
MCS1801GS-25-P Features
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ)
1 Channels
Mounting Type: Surface Mount
Sensor Type: Hall Effect
Supply Voltage: 4.5V ~ 5.5V
Frequency: 100kHz
Sensing Current: ±25A
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Package