MCS0402MD3303BE000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCS0402MD3303BE000
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
MCS 0402-25 0.1% AT E0 330K
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Height - Seated (Max) :
0.015" (0.37mm)
Mounting Style :
PCB Mount
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Voltage Rating :
50V
Product Width :
0.5mm
Product Type :
Thin Film Resistors
Supplier Device Package :
402
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Package :
Digi-Reel?
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Technology :
Thin Film
Subcategory :
Resistors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Series :
MCS AT - Precision
Failure Rate :
Type :
Precision Thin Film Chip Resistors
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Number of Terminations :
2
Qualification :
AEC-Q200
Base Product Number :
MCS0402
Termination Style :
SMD/SMT
Height :
0.32 mm
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
100mW
Product Length :
1mm
Resistor Type :
Precision, Sulfur Resistant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Length :
1 mm
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Resistance :
330 kOhms
Tolerance :
±0.1%
Width :
0.5 mm
Vishay / Dale MCS0402MD3303BE000
Precision, Sulfur Resistant MCS AT - Precision Series, Thin Film, 330 kOhms, 0.063W, 1/16W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C