MCS04020D4421BE100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCS04020D4421BE100
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 4.42KOHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Working Voltage :
50V
Series :
MCS - Precision
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Anti-Sulfur
Tolerance :
±0.1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
381μm
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Number of Terminations :
2
Reference Standard :
CECC40401-801
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Composition :
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Resistance :
4.42kOhm
Max Power Dissipation :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Vishay MCS04020D4421BE100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCS - Precision Series, Thin Film, 4.42kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~125°C