MCRLT165SB7104MTNA01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCRLT165SB7104MTNA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0306 (0816 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0306
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Brand :
Failure Rate :
Subcategory :
Capacitors
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
RoHS :
Details
Lead Spacing :
Base Product Number :
MCRLT16
Capacitance :
0.1 µF
Tolerance :
±20%
Features :
Low ESL (Reverse Geometry)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
Voltage - Rated :
25V
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Style :
Package / Case :
0306 (0816 Metric)
Temperature Coefficient :
X7R
Series :
MCRL
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Product :
Reverse Geometry Type MLCCs
Size / Dimension :
0.031" L x 0.063" W (0.80mm x 1.60mm)
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
TAIYO YUDEN MCRLT165SB7104MTNA01
MCRL 0.1 μF 25V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.031" L x 0.063" W (0.80mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0306 (0816 Metric)