MCR50JZHJ750
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCR50JZHJ750
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 75 OHM 5% 1/2W 2010
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Automotive AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
200V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
MCR
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Height :
550μm
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistance :
75Ohm
Published :
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Composition :
Thick Film
Reference Standard :
TS 16949
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Case Code (Metric) :
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Datasheets
MCR50JZHJ750
ROHM Semiconductor MCR50JZHJ750
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 75Ohm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C