MCR50JZHJ362
Mfr.Part #
MCR50JZHJ362
Description
RES SMD 3.6K OHM 5% 1/2W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated DC :
200V
Surface Mount
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
3.6kOhm
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Published :
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Datasheets
MCR50JZHJ362
ROHM Semiconductor MCR50JZHJ362
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 3.6kOhm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C