MCR50JZHJ1R8
Mfr.Part #
MCR50JZHJ1R8
Description
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/2W 2010
Stock
278
In Stock :
278
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
200V
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Resistance :
1.8Ohm
Reference Standard :
TS 16949
Max Power Dissipation :
500mW
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
2012
yes
Case Code (Metric) :
5025
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Power Rating :
500mW
Case Code (Imperial) :
Height :
711.2μm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Temperature Coefficient :
150/ +850ppm/°C
Datasheets
MCR50JZHJ1R8
ROHM Semiconductor MCR50JZHJ1R8
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 1.8Ohm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C