MCR50JZHJ1R1
Mfr.Part #
MCR50JZHJ1R1
Description
RES SMD 1.1 OHM 5% 1/2W 2010
TS 16949
Voltage - Rated DC :
200V
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Resistance :
1.1Ohm
Height :
711.2μm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Temperature Coefficient :
150/ +850ppm/°C
Case Code (Metric) :
yes
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
MCR50JZHJ1R1
ROHM Semiconductor MCR50JZHJ1R1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 1.1Ohm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C