MCR50JZHJ130
Mfr.Part #
MCR50JZHJ130
Description
RES SMD 13 OHM 5% 1/2W 2010
Stock
500
In Stock :
500
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Case Code (Metric) :
5025
Voltage - Rated DC :
200V
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
500mW
Published :
2012
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistance :
13Ohm
Datasheets
MCR50JZHJ130
ROHM Semiconductor MCR50JZHJ130
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 13Ohm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C