MCR50JZHFL5R10
Mfr.Part #
MCR50JZHFL5R10
Description
RES SMD 5.1 OHM 1% 1/2W 2010
Construction :
Chip
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Resistance :
5.1Ohm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Height :
711.2μm
AEC-Q200
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
MCR50JZHFL5R10
ROHM Semiconductor MCR50JZHFL5R10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 5.1Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C