MCR50JZHFL2R20
Mfr.Part #
MCR50JZHFL2R20
Description
RES SMD 2.2 OHM 1% 1/2W 2010
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Published :
Height :
711.2μm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
2.2Ohm
Construction :
Chip
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±1%
Datasheets
MCR50JZHFL2R20
ROHM Semiconductor MCR50JZHFL2R20
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 2.2Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C