MCR310-10G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCR310-10G
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
SCR 800V 10A TO220AB
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
HTS Code :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
200μA
Qualification Status :
Not Qualified
Configuration :
Single
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
10A
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
2.2V
Published :
2007
Current - Off State (Max) :
500μA
Terminal Position :
Single
Surface Mount :
No
Package / Case :
TO-220-3
SCR Type :
Sensitive Gate
Operating Temperature :
-40°C~110°C
Mounting Type :
Through Hole
Repetitive Peak Reverse Voltage :
800V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
3
Voltage - Off State :
800V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
100A @ 60Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
MCR310
Current - Hold (Ih) (Max) :
6mA
Reach Compliance Code :
not_compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Repetitive Peak Off-state Voltage :
800V