MCR25JZHJLR18
Mfr.Part #
MCR25JZHJLR18
Description
RES 0.18 OHM 5% 1/2W 1210
Construction :
Chip
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Resistance :
180mOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
MCR25JZHJLR18
ROHM Semiconductor MCR25JZHJLR18
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 180mOhm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C