MCR25JZHJ7R5
Mfr.Part #
MCR25JZHJ7R5
Description
RES SMD 7.5 OHM 5% 1/4W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
7.5Ohm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Thick Film
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Height :
711.2μm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
yes
Power Rating :
250mW
Feature :
Automotive AEC-Q200
Published :
Voltage - Rated DC :
200V
Tolerance :
±5%