MCR25JZHJ4R7
Mfr.Part #
MCR25JZHJ4R7
Description
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/4W 1210
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Temperature Coefficient :
±500ppm/°C
Resistance :
4.7ohm
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
250mW
Voltage - Rated DC :
200V
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±5%
Datasheets
MCR25JZHJ4R7
ROHM Semiconductor MCR25JZHJ4R7
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 4.7Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C