MCR25JZHF29R4
Mfr.Part #
MCR25JZHF29R4
Description
RES SMD 29.4 OHM 1% 1/4W 1210
Surface Mount
Factory Lead Time :
8 Weeks
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Voltage - Rated DC :
200V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
29.4Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
MCR
Power Rating :
250mW
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Max Power Dissipation :
250mW
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Datasheets
MCR25JZHF29R4
ROHM Semiconductor MCR25JZHF29R4
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 29.4Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C