MCR25JZHF22R1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCR25JZHF22R1
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/4W 1210
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
MCR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
200V
Case Code (Metric) :
Power Rating :
250mW
Number of Terminations :
2
Resistance :
22.1Ohm
Composition :
Thick Film
JESD-609 Code :
e3
Height :
711.2μm
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
8 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
AEC-Q200
Surface Mount :
yes
Feature :
Automotive AEC-Q200
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Reference Standard :
TS 16949
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
MCR25JZHF22R1
ROHM Semiconductor MCR25JZHF22R1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 22.1Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C