MCR25JZHF20R0
Mfr.Part #
MCR25JZHF20R0
Description
RES SMD 20 OHM 1% 1/4W 1210
Voltage - Rated DC :
200V
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
20Ohm
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
ROHS3 Compliant
Datasheets
MCR25JZHF20R0
ROHM Semiconductor MCR25JZHF20R0
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 20Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C