MCR25JZHF16R5
Mfr.Part #
MCR25JZHF16R5
Description
RES SMD 16.5 OHM 1% 1/4W 1210
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
250mW
Resistance :
16.5Ohm
Published :
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Voltage - Rated DC :
200V
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Tolerance :
±1%
Reference Standard :
TS 16949
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
MCR
Datasheets
MCR25JZHF16R5
ROHM Semiconductor MCR25JZHF16R5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 16.5Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C