MCR25JZHF11R8
Mfr.Part #
MCR25JZHF11R8
Description
RES SMD 11.8 OHM 1% 1/4W 1210
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Voltage - Rated DC :
200V
Max Power Dissipation :
250mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Power Rating :
250mW
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
11.8Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
MCR25JZHF11R8
ROHM Semiconductor MCR25JZHF11R8
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 11.8Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C