MCR25JZHF1003
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCR25JZHF1003
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 100K OHM 1% 1/4W 1210
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Surface Mount :
yes
Composition :
Thick Film
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Published :
Reference Standard :
TS 16949
Height :
711.2μm
Series :
MCR
Resistance :
100kOhm
Max Power Dissipation :
250mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Voltage - Rated DC :
200V
Tolerance :
±1%
Power Rating :
250mW
Feature :
Automotive AEC-Q200
Ratings :
AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
MCR25JZHF1003
ROHM Semiconductor MCR25JZHF1003
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 100kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C