MCR18EZPJ1R6
Mfr.Part #
MCR18EZPJ1R6
Description
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Voltage - Rated DC :
200V
TR, Paper, 7 Inch
Height :
660.4μm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
250mW
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
125mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Resistance :
1.6Ohm
Datasheets
MCR18EZPJ1R6
ROHM Semiconductor MCR18EZPJ1R6
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 1.6Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C