MCR18EZPJ121
Mfr.Part #
MCR18EZPJ121
Description
RES SMD 120 OHM 5% 1/4W 1206
Max Power Dissipation :
250mW
Reference Standard :
TS 16949
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Published :
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
250mW
Feature :
Automotive AEC-Q200
Resistance :
120Ohm
Voltage - Rated DC :
200V
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
MCR18EZPJ121
ROHM Semiconductor MCR18EZPJ121
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 120Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C