MCR18EZPF51R1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCR18EZPF51R1
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Reference Standard :
TS 16949
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
8 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Series :
MCR
Height :
660.4μm
Power Rating :
125mW
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Composition :
Thick Film
Resistance :
51.1Ohm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
250mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Published :
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
200V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±1%
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
MCR18EZPF51R1
ROHM Semiconductor MCR18EZPF51R1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 51.1Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C