MCR18EZPF4753
Mfr.Part #
MCR18EZPF4753
Description
RES SMD 475K OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Reference Standard :
TS 16949
Tolerance :
±1%
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Composition :
Thick Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Automotive AEC-Q200
Power Rating :
125mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Published :
Voltage - Rated DC :
200V
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
475kOhm
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
8 Weeks
Height :
660.4μm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
250mW
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Datasheets
MCR18EZPF4753
ROHM Semiconductor MCR18EZPF4753
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 475kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C