MCR18EZPF38R3
Mfr.Part #
MCR18EZPF38R3
Description
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/4W 1206
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Voltage - Rated DC :
200V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
660.4μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±1%
Ratings :
AEC-Q200
Reference Standard :
TS 16949
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
250mW
FIXED RESISTOR
Feature :
Automotive AEC-Q200
Resistance :
38.3Ohm
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
125mW
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
MCR18EZPF38R3
ROHM Semiconductor MCR18EZPF38R3
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 38.3Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C