MCR18EZPF2371
Mfr.Part #
MCR18EZPF2371
Description
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200
Ratings :
AEC-Q200
Height :
550μm
Power Rating :
125mW
1206 (3216 Metric)
Reference Standard :
TS 16949
Voltage - Rated DC :
200V
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Resistance :
2.37kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Mounting Feature :
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
MCR18EZPF2371
ROHM Semiconductor MCR18EZPF2371
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 2.37kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C