MCR18EZPF1601
Mfr.Part #
MCR18EZPF1601
Description
RES SMD 1.6K OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Reference Standard :
TS 16949
Operating Temperature :
-55°C~155°C
TR, Paper, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Max Power Dissipation :
250mW
Thick Film
Feature :
Automotive AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
200V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Power Rating :
125mW
Height :
660.4μm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%