MCR18EZPF1501
Mfr.Part #
MCR18EZPF1501
Description
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200
Factory Lead Time :
14 Weeks
Tolerance :
±1%
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
1.5kOhm
Voltage - Rated DC :
200V
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Feature :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Reference Standard :
TS 16949
Power Rating :
125mW
Max Power Dissipation :
250mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Datasheets
MCR18EZPF1501
ROHM Semiconductor MCR18EZPF1501
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 1.5kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C