MCR18EZHJ4R3
Mfr.Part #
MCR18EZHJ4R3
Description
RES SMD 4.3 OHM 5% 1/4W 1206
Resistance :
4.3Ohm
Voltage - Rated DC :
200V
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Height :
550μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
250mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±500ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±5%
Datasheets
MCR18EZHJ4R3
ROHM Semiconductor MCR18EZHJ4R3
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 4.3Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C