MCR18EZHFLR160
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCR18EZHFLR160
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.16 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
250mW
Case Code (Metric) :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Additional Feature :
IEC60115-8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MCR
Ratings :
AEC-Q200
Working Voltage :
1.51V
Resistance :
160mOhm
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Height :
660.4μm
Tolerance :
±1%
Reference Standard :
TS 16949
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Published :
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C