MCR18EZHF51R1
Mfr.Part #
MCR18EZHF51R1
Description
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/4W 1206
1206 (3216 Metric)
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±1%
Resistance :
51.1Ohm
Series :
MCR
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Height :
660.4μm
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Composition :
Thick Film
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
200V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
250mW
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
MCR18EZHF51R1
ROHM Semiconductor MCR18EZHF51R1
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 51.1Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C