MCR18EZHF38R3
Mfr.Part #
MCR18EZHF38R3
Description
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/4W 1206
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
38.3Ohm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±1%
Height :
550μm
FIXED RESISTOR
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Voltage - Rated DC :
200V
Datasheets
MCR18EZHF38R3
ROHM Semiconductor MCR18EZHF38R3
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 38.3Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C