MCR18EZHF3001
Mfr.Part #
MCR18EZHF3001
Description
RES SMD 3K OHM 1% 1/4W 1206
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±1%
1206 (3216 Metric)
Height :
660.4μm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Published :
Resistance :
3kOhm
MCR
Factory Lead Time :
8 Weeks
Case Code (Imperial) :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
2
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Voltage - Rated DC :
200V
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
MCR18EZHF3001
ROHM Semiconductor MCR18EZHF3001
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 3kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C