MCR18EZHF1153
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCR18EZHF1153
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 115K OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
115kOhm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thick Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height :
660.4μm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Voltage - Rated DC :
200V
Construction :
RECTANGULAR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Contains Lead
Max Power Dissipation :
250mW
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
yes
Series :
MCR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
MCR18EZHF1153
ROHM Semiconductor MCR18EZHF1153
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 115kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C