MCR18ERTJ5R6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCR18ERTJ5R6
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/4W 1206
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Reference Standard :
TS 16949
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Case Code (Imperial) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
660.4μm
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Published :
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Series :
MCR
Max Power Dissipation :
250mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Composition :
Thick Film
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Construction :
Chip
Power Rating :
125mW
Voltage - Rated DC :
200V
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistance :
5.6Ohm
Datasheets
MCR18ERTJ5R6
ROHM Semiconductor MCR18ERTJ5R6
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 5.6Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C