MCR10EZPJ270
Mfr.Part #
MCR10EZPJ270
Description
RES SMD 27 OHM 5% 1/8W 0805
Voltage - Rated DC :
150V
Case Code (Metric) :
MCR
Case Code (Imperial) :
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Construction :
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
125mW
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
609.6μm
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Power Rating :
125mW
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
27Ohm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Datasheets
MCR10EZPJ270
ROHM Semiconductor MCR10EZPJ270
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 27Ohm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C