MCR10EZPJ240
Mfr.Part #
MCR10EZPJ240
Description
RES SMD 24 OHM 5% 1/8W 0805
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
24Ohm
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
100mW
Voltage - Rated DC :
150V
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Construction :
RECTANGULAR
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
125mW
Height :
609.6μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±5%
Surface Mount
Datasheets
MCR10EZPJ240
ROHM Semiconductor MCR10EZPJ240
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 24Ohm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C