MCR10EZPJ151
Mfr.Part #
MCR10EZPJ151
Description
RES SMD 150 OHM 5% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated DC :
150V
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
125mW
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Resistance :
150Ohm
Max Power Dissipation :
125mW
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Published :
JESD-609 Code :
e3
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Height :
550μm
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Construction :
RECTANGULAR
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
MCR10EZPJ151
ROHM Semiconductor MCR10EZPJ151
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 150Ohm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C