MCR10EZPJ122
Mfr.Part #
MCR10EZPJ122
Description
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/8W 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Series :
MCR
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
150V
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
125mW
Construction :
RECTANGULAR
yes
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Resistance :
1.2kOhm
Height :
609.6μm
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
100mW
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Datasheets
MCR10EZPJ122
ROHM Semiconductor MCR10EZPJ122
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 1.2kOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C