MCR10EZPF7680
Mfr.Part #
MCR10EZPF7680
Description
RES SMD 768 OHM 1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
125mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Height :
609.6μm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
150V
Case Code (Metric) :
Power Rating :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
768Ohm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±1%
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Datasheets
MCR10EZPF7680
ROHM Semiconductor MCR10EZPF7680
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 768Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C