MCR10EZPF66R5
Mfr.Part #
MCR10EZPF66R5
Description
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/8W 0805
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
125mW
Resistance :
66.5Ohm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
100mW
Voltage - Rated DC :
150V
JESD-609 Code :
e3
Height :
609.6μm
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Case Code (Imperial) :
Published :
Case Code (Metric) :
yes
Datasheets
MCR10EZPF66R5
ROHM Semiconductor MCR10EZPF66R5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 66.5Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C