MCR10EZPF5760
Mfr.Part #
MCR10EZPF5760
Description
RES SMD 576 OHM 1% 1/8W 0805
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
100mW
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
125mW
Factory Lead Time :
8 Weeks
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
MCR
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
576Ohm
Voltage - Rated DC :
150V
Datasheets
MCR10EZPF5760
ROHM Semiconductor MCR10EZPF5760
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 576Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C