MCR10EZPF5621
Mfr.Part #
MCR10EZPF5621
Description
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/8W 0805
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Height :
609.6μm
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
100mW
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thick Film
Max Power Dissipation :
125mW
Resistance :
5.62kOhm
Voltage - Rated DC :
150V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
AEC-Q200
Datasheets
MCR10EZPF5621
ROHM Semiconductor MCR10EZPF5621
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 5.62kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C