MCR10EZPF3602
Mfr.Part #
MCR10EZPF3602
Description
RES SMD 36K OHM 1% 1/8W 0805
Resistance :
36kOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
100mW
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Max Power Dissipation :
125mW
Tolerance :
±1%
Height :
609.6μm
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
150V
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
MCR10EZPF3602
ROHM Semiconductor MCR10EZPF3602
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 36kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C