MCR10EZPF3242
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCR10EZPF3242
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 32.4K OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Lead Free :
Lead Free
Reference Standard :
TS 16949
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thick Film
Case Code (Metric) :
Power Rating :
100mW
Case Code (Imperial) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
609.6μm
Resistance :
32.4kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
Series :
MCR
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated DC :
150V
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Max Power Dissipation :
125mW
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
MCR10EZPF3242
ROHM Semiconductor MCR10EZPF3242
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 32.4kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C